Rozhovor s Jakubem Otipkou

Jako první ze série článků o předních instruktorech Mezinárodní Krav Maga Federace Vám přinášíme rozhovor s Jakubem Otipkou, ředitelem a instruktorem české pobočky Krav Maga Global. Přečtěte si více o něm, práci v čele české sekce a jeho plánech do budoucna.

Rozhovor připravila Zuzana Kosáková

Jak jste se dostal k bojovým uměním?
 • Ke sportu jsem měl již od malička velice blízko. Měl jsem to štěstí, že jsem vyrůstal ve sportovní rodině. Oba rodiče se aktivně věnovali sportu. Vrcholově hráli softball. Od malička po mně házeli míčky. Měl jsem dvě možnosti buď uhnout nebo chytit. V zimě jsme zase jezdili poměrně často na hory.  Brácha hrál fotbal, baseball a basketball. Již od šesti let jsem se vrcholově věnoval tenisu, kondiční přípravu jsem absolvoval pod osobním dohledem obávaného a stejně tak uznávaného veslaře Petra Blechy, který mimo jiné vyhrál 11krát primátorky.  Kvůli zranění jsem bohužel musel skončit, ale na sport  jsem nezanevřel – stal se nedílnou součástí mého života.
  S bráchou jsme se sice vždycky prali o to, kdo půjde s košem či kdo si vezme poslední jogurt z lednice, ale rozhodující zlom přišel až když mi bylo 17let. Stal jsem se obětí trestného činu, policie sice zafungovala perfektně,  zařadila mne dokonce do české verze programu ochrany svědků. Avšak žijeme v Čechách a všichni víme, jak to tady funguje. ... poté co jsem pachatele proti kterému jsem svědčil a který mi slíbil, že mě zabije, několikrát potkal na ulici, došlo mi, že nechci žít ve strachu o sebe a své blízké a budu se muset umět postavit problémům čelem. Začal jsem velmi intenzivně cvičit kickbox a poté se i věnovat střelbě.  Vyzkoušel jsem i jiné bojové sporty – Thaibox, Jiujitsu, Valetudo, ...ale mé srdce si naplno získala až Krav Maga. Trénink se vyplatil – podařilo se mi například zachránit sousedku před útokem sexuálního devianta, zadržet hledaného zloděje aut, atd...
Existuje mnoho bojových umění. Proč jste si vybral zrovna bojový systém Krav Maga, který u nás skoro nikdo do této doby neznal?
 • Už jako malého kluka mne hodně bavili akční scény ve filmech ale později, když jsem začal trénovat kickbox jsem si uvědomil, že takhle to na ulici nefunguje. Následně jsem se dostal do několika nepříjemných situací, kdy jsem byl napaden a tak jsem se rozhodl trénovat něco, co by ochránilo mě a moje blízké. Ze začátku to samozřejmě nebyla jenom Krav Maga, protože v Čechách nebyla žádná možnost od koho se tento sytém učit a s kým trénovat.
A proč tedy zrovna Krav Maga?
 • První informace jsem si našel na internetu a zaujalo mne to natolik, že jsem si začal zjišťovat víc a víc. Nejvíce se mi líbila vysoká efektivnost a praktičnost.
  Po setkání s lidmi, kteří tento systém dělali a od kterých jsem měl tu čest se učit, jsem ihned věděl, že to je to nejlepší, co se můžu naučit a později i předat ostatním. 
Spolu s vaším bratrem Michalem Otipkou jste jedni z mála instruktorů tohoto bojového umění, kteří u nás mohou tento bojový systém vyučovat. K tomu všemu jste také ředitelem celé české sekce Krav Maga, která spadá pod Mezinárodní Krav Maga federaci. Jak jste se k tomu dostal?
 • V roce 2007, spolu s dalšími třemi lidmi z Čech, jsem měl možnost účastnit se instruktorského kurzu v Polsku. Ten jsem spolu se svým bratrem Michalem Otipkou a Dušanem Vavrečkou úspěšně absolvoval a stal jsem se instruktorem. Poté jsem byl Eyalem Yanilovem, prezidentem IKMF, a celým vedením IKMF vybrán jako vedoucí pro Českou republiku.
A proč jste byl vybrán zrovna vy? Proč ne váš bratr nebo pan Vavrečka?
 • Na to byste se museli zeptat přímo Eyala, ale z debaty, které jsme spolu na toto téma vedli, vyplynulo, že jsem byl zvolen pro svou technickou úroveň, schopnost domluvit se anglicky a v neposlední řadě kvůli mým zkušenostem s vedením lidí, marketingem a řízením projektů z tehdejšího zaměstnání.
Co je vaším úkolem jako ředitele české sekce Krav Maga?
 • Mým hlavním úkolem je především rozvoj systému Krav Maga v České republice. To znamená vybudování stabilní organizace, výběr a příprava instruktorů, spolupráce a komunikace s ozbrojenými složkami a pořádání seminářů a dalších akcí pro zájemce. V organizační struktuře celosvětového vedení naší federace pak  máme na starosti několik marketingových projektů.
To zní zajímavě. O jaké projekty se jedná?
 • V současné době nejvíce pracujeme na přípravě dokumentárního filmu o Imim Lichtenfeldovi, který Krav Maga založil. Málokdo totiž ví, že základy systému začal Imi formovat již v dramatickém prostředí předválečného  Československa, kde vyrůstal a později trénoval členy prvního židovského odporu na Slovensku. Na tento projekt už je téměř vše připravené, nyní sháníme ještě nějaké sponzory. Mezi další větší projekty patří také příprava nové verze celosvětového internetového portálu IKMF či pořizování foto a video materiálu pro instruktážní a propagační účely naší federace ve světě.
Pojďme ze světa zpátky k nám do republiky. Jestli to dobře chápu, v České republice zatím máte nedostatek instruktorů. Máte nějaký plán, jak to vyřešit?
 • Společně s Eyalem jsme připravili plán rozvoje Krav Maga v Čechách jehož nejviditelnější částí je program přípravy instruktorů(PPI), který má za cíl připravit zájemce o instruktorské kurzy na jejich úspěšné absolvování, a to jak po technické, tak i profesní stránce. Tento program v současné době spouštíme. V rámci PPI budou do ČR minimálně jednou za měsíc jezdit zahraniční instruktoři, především z Izraele. 
Myslíte si, že bude o tento instruktorský kurz zájem?
 • Věřím, že bude. V Čechách je o Krav Maga stále větší a větší zájem a my máme budoucím instruktorům co nabídnout.
  Už v rámci PPI se účastníci naučí mnoho zajímavých dovedností. Z technické oblasti například samotné Krav Maga techniky a taktiku, základy střelby, základy boje s tyčí a nožem, z profesní oblasti pak například základy andragogiky, sportovní medicíny, fitness, a také třeba nezbytné obchodní dovednosti jako základy managementu a leadershipu. Cely program bude sestaven ze série seminářů se zahraničními instruktory. Účastníky budou připravovat nejlepší instruktoři na světě jako například Eyal Yanilov, prezident IKMF, Shachar Klerfeld, bývalý vedoucí WinGate institutu (školící středisko a univerzita IDF) a mnoho dalších zajímavých osobností.
V Čechách organizujete i semináře pro ozbrojené složky. Mají o tento bojový systém zájem?
 • Navázali jsme kontakty s útvary jak běžných, tak i specializovaných útvarů policie ČR a některými armádními jednotkami. Bohužel jsme až do teď neměli tu možnost jim nabídnout pravidelné akce a proto jsme pořádali spíše krátkodobé prezentační semináře. Ale i přesto již několik jednotek projevilo bližší zájem o vyslání jejich příslušníků na naše instruktorské kurzy. I proto bychom v nejbližší době rádi připravili první generaci instruktorů z řad ozbrojených složek. 
Použil jste někdy něco ze systému Krav Maga v civilním životě?
 • No, například na snowboardu vždy padám v kotoulech naučených v našem systému (smích).
  Základní principy a postup vyhýbání se a deeskalace konfliktu jsem použil nesčetněkrát. V 95 procentech případů zafungovaly perfektně, ve zbývajících 5 procentech jsem plynule přešel k osvědčeným obranným Krav Maga technikám, které zabraly rovněž.
Jak se připravujete / trénujete?
 • Bohužel je těžké trénovat, když zde není nikdo, kdo by mi poradil. I proto trávím každý rok 2-3 měsíce tréninkem v zahraničí na různých kurzech a seminářích, nejčastěji v Izraeli. Když jsem doma tak, pokud mi to ostatní povinnosti dovolí, se snažím trénovat každý den. Nedílnou součástí tréninku je zvyšování fyzické kondice, samotné techniky pak nacvičuji v rámci možností s partnery, popř. v rámci mentálního tréninku.
Kromě vlastního tréninku trénujete také začátečníky a pokročilé a k tomu organizačně zajišťujete veškeré semináře a chod celé české sekce federace Krav Maga. To se přeci nedá všechno zvládat, pomáhá vám s tím vším ještě někdo?
 • Samozřejmě.  Bez pomoci bych to nezvládnul. Nejvíce mi pomáhá bratr Michal, fakticky je mou pravou rukou, ať už co se týká vedení federace tak i pražského klubu. Dále nám podle svých možností pomáhají i dobrovolníci z řad frekventantů našich kurzů, někteří z nich nepravidelně.  Jedná se o skutečné odborníky ve svých oborech, kteří věnují svůj čas něčemu, co je baví a co nás spojuje. A za tuto pomoc jsme velmi vděčni.  Nejen za tu konkrétní pomoc, ale hlavně za to, že kolem české pobočky Krav Maga federace začíná vznikat bezvadná parta lidí.
Blíží se konec roku, proto si nemůžu odpustit otázku: Co si myslíte, že se vám za ten rok povedlo a co méně?
 • Myslím si, že tento rok se nám podařilo uskutečnit několik velice zajímavých akcí jako např. Krav Maga Kemp, na který jsme měli velmi pozitivní ohlasy, dále např. připravení nového portálu a bezesporu také navázání kontaktů s předními organizacemi jak z řad civilního, tak i státního sektoru. Dále jsem velice rád, že se nám daří zvát nejlepší instruktory z Izraele a Evropy. Když vezmeme v potaz velikost členské základny a význam ČR, tak se nám podařil téměř zázrak. Vidět to bude především během série seminářů  v příštím roce.
 • Co se týká věcí, které se nepovedly úplně dle našich představ, tak mne především mrzí, že všechny zmíněné věci se nám nepodařilo uskutečnit daleko dříve. To se však doufám nyní změní.

Přihlášení

Zaregistrujte se
Zapomněli jste heslo?

Reference

Partneři