Krav Maga vs. bojové sporty

Téměř každý, kdo se někdy zajímal o nějaké bojové umění, zná přínosy a výhody tradičních bojových sportů jako Karate-do, Boxu, Muay Thai, Shaolin Kung Fu, Jeet Kune Do, Kalarippayattu, Taekwonda, Juda, Aikida, Jiu Jitsu, Zápasu atd. V zápasnickém ringu, bude jakýkoliv expert, který věnoval roky trénování těmto bojovým uměním, pokaždé lepší než jakýkoliv nováček.

Nicméně běžná kritika těchto bojových sportů se točí okolo nedostatku použitelnosti v reálném životě – např. zda všechny tyto fantastické pohyby obstojí proti několika ozbrojeným útočníkům na ulici, v přeplněném dopravním prostředku či boji ve válce. 

Lidé si postupem času začali uvědomovat, že většina bojových sportů v jejich původní formě není reálně použitelný sebeobranný systém – spíše však sportem, s přesně danými pravidly, zakázanými pohyby a zásadami fairplay. 

Jsou zde samozřejmě podobnosti mezi systémem Krav Maga a jinými bojovými sporty. Nicméně Krav Maga byla vyvinuta v prostředí izraelské armády, kde se vojáci nemohli věnovat dlouhé hodiny jen zlepšováním boje zblízka. 

A i proto byl systém Krav Maga vytvořen tak, aby studenti mohli dosáhnout dobrých výsledků v relativně krátkém čase. Nejsou zde žádné katy ani pravidla boje. Když Vám jde o život, všechno je povolené. 

Krav Maga je mnohem více systémem přežití zaměřený na osobní bezpečnost v kontextu obrany proti ozbrojeným i neozbrojeným úročníkům. Je považován za moderní, vysoce rafinovaný systém pouličního boje, připraven být použit v případech přepadení, pouličních napadení a sexuálních útoků.


Tradiční bojové sportySystém Krav Maga    
Formální, rituálně orientované, poměrně složité k naučení „špinavý boj“ bez pravidel přiblížený co nejvíce reálnému prostředí
Předpoklad adaptace studentů na systém Uzpůsobení systému potřebám a omezením studentů
Učí pohyby převzaté od zvířat Studenti rozvíjejí především svoje přirozené pohyby a reflexy
Závodní soutěže, katy, rituály Spoléhá na „plynulý pohyb“ při obraně
Studenti mohou dosáhnout vyšších ocenění po 10, až 20 letech tréninku Studenti zvládají techniky v relativně krátkém čase
Rituálně orientované pohyby pocházejících z dávných dob mečů a šípů Moderní přístupy k výuce – studenti se učí chovat ve stresových podmínkách
Jako u všech sportů i zde jsou pravidla, zakázané pohyby atd. Bez pravidel, používání všeho co je možné.
Neučí se a nepřebírá techniky od ostatních bojových sportů Sestává se z mixu technik ze všech různých bojových sportů doplněných o moderní pojetí taktiky pouličního boje
Většina bojových sportů v jejich původní podobě není reálným sebeobranným systém.                                           Studenti se učí chovat ve stresových situacích, ve stavu zaskočení, při násilných střetech, což je výborné pro realistickou sebeobranu v nepředvídatelném prostředí jakým ulice jsou.
Přihlášení

Zaregistrujte se
Zapomněli jste heslo?

Reference

Partneři